ABD: Enflasyon, talep ve Fed Mart beklentileri

ABD’de enflasyon en son şimdiki seviyenin üzerinde gerçekleştiğinde 1982 Dünya Kupası oynanıyordu.

ABD’de enflasyon en son şimdiki seviyenin üzerinde gerçekleştiğinde 1982 Dünya Kupası oynanıyordu. Bir neslin en yüksek enflasyonu elbette tedirginlik verici, bu nedenle 16 Mart’taki Fed toplantısında bir dizi faiz artırımı serisinin başlamasına yönelik beklenti Fed fon vadeli işlemleri tarafında iyice ağırlıklandırılmış durumda. Enflasyonla mücadele için işgücü piyasasını odağını, fiyatlar önceliğine doğru kaydıran Fed, sıkılaşmanın ilk adımlaması olarak Aralık ayında 120 milyar dolarlık tahvil programında aylık indirimi ikiye katlayarak 30 milyar dolara çıkarmıştı. Bu da alımların iki ay sonra sonlanması anlamına geliyor.

Powell, Salı günü Senato Bankacılık Komitesi önünde yaptığı konuşmasında, mevcut enflasyon koşulları mevcut olduğu sürece faiz artırımlarının beklenebileceğini söyledi. 2021'de ekonomik büyümenin kısıtlandığı ve arz kıtlıkları ve gecikmeler nedeniyle enflasyonun arttığı görüldükten sonra, Omicron varyantı, 2022'ye girerken tedarik hatları için yeni bir tehdit oluşturuyor. Omicron'un tedarik zincirlerini önceki COVID-19 dalgaları kadar sert vurup vurmadığı belirsizliğini koruyor. Ancak, son çıktı göstergelerinde tedarik sıkıntısı yaşayan firma sayısı azalmış durumda. Dolayısıyla seri artık durağanlığa doğru adım atma aşamasına doğru geçebilir. Satış fiyatları artıyor, ancak önceki aylara göre düşük bir hızda artıyor. Maliyet enflasyonundaki seviyeler, halen arz sıkıntısı etkilerinden dolayı yüksek kalmayı sürdürüyor. Üretimin hammadde kıtlığı nedeniyle kısıtlanması ve yarı iletkenlerin arz açığı ana sıkıntılar, bunların çözümlenmesi üretim ve çıktı görünümünü rahatlatacaktır.

Yarın açıklanacak olan perakende satışlarında ise, önden yüklemeli tüketici davranışları nedeniyle belli bir miktar yavaşlama görebiliriz. Aralık ayına dair verilerde manşet bazında geçen aya göre %0,1’lik azalma beklenirken, yakıt ve otomobili dışarıda bırakan kalemlerde %0,2’lik artış beklentisi var. Talep biraz sönümleniyor, ancak Aralık ayındaki benzin ve enerji fiyatları gelişmeleri tutar bazında da biraz manşet beklentilerin gerilemesini sağlamış görünüyor. TÜFE’nin görüntüsü Fed’in planlarını değiştirecek ölçütte değil, bundan sonraki aşamada para politikasında normalleşmenin kademesinin nasıl ilerletileceğine bakmak gerekecek. Yani bilanço küçültmesi… Ekonominin güçlü konumuna güvenerek ve enflasyonu indirmek için daha hızlı sıkılaşma, bilanço stratejisi üzerinden bakacağız.

Kaynak: Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma