img

Hatay'da otluk alanda çıkan yangın kontrol altına alındı


HATAY - 13.01.2023 - HİBYA - Edinilen bilgiye göre, İskenderun İsmet İnönü mahallesi, askeri lojmanları arkasında yer alan ormanlık alanda başlayan yangın itfaiye ekiplerinin yoğun çaba ve gayreti sonucu kontrol altına alındı.

Yangınla ilgili söndürme ve soğutma çalışmaları devam ediyor.

Hibya Haber Ajansı

Günlük para girişi olan hisseler


Günlük para giriş ve çıkışları:

-Hissede para girişi ve yükseliş olumlu,

-Hissede para çıkışı ve düşüş olumsuz,

-Hissede yükseliş ve para çıkışı aynı anda oluyorsa, direnç noktalarından gelebilecek olası satışlara dikkat edilmesi gerektiği,

-Hissede düşüş varken, para girişi olduğunda ise desteğe yakın ve olumlu şekilde değerlendirilmektedir

 

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Start-up üzerine her şey


Hibya, programda BukyTalk kurucu ortağı Hasan Can Üretmenoğlu'nu stüdyosunda ağırladı.

BukyTalk’u anlatan Hasan Can Üretmenoğlu, “Aslında İngilizce konuşma pratiği platformu. Yabancı kültürden konuşmacılarla İngilizcesi geliştirmek isteyen katılımcıları bir araya getirdiğimiz bir platform. Katılımcılarımız birebir seans ya da grup seans olarak seçimde bulunabiliyorlar. İlk seans ücretsiz oluyor beğenip katılmak isterlerse 3, 6 veya 12 aylık paketlerden bir tanesini seçebildikleri online platform. Şu an için sadece İngilizce konuşma pratiği sunuyor ama nisan ayı itibariyle de Türkçe konuşma pratiğine de başlayacağız.” dedi.

"Start-up üzerine her şey" yayınının tamamı ise şöyle:

 

 
Hibya Haber Ajansı

Kaçak yapılara beton dökümüne izin yok


Yazıda son yaşanan depremlerin, durumun ciddiyetini ve aciliyetini gözler önüne bir kez daha sermiş olduğu ve bu konuda bazı önlemlerin alınması zaruretinin doğurduğu ifade edilirken Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün 06.11.2020 55905 sayılı ilgi yazısında da konuyla ilgili bazı hususlara dikkat çekildi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün ilgili yazısında, "4708 sayılı Yapı Denetim Hakkında Kanun kapsamına giren ve Yapı Ruhsatı tanzim edilen yapıların ruhsat ve eklerine uygunluğu yapı denetim firmaları tarafından denetlenmekte, yapım aşamaları (fiziki seviyeleri) Ulusal Yapı Denetim Sistemine yüklenmekte ve ilgili Belediye Başkanlıklarınca da kontrol edilmektedir. Fakat ruhsatsız (kaçak) yapılara ilişkin herhangi bir denetim yapılmamaktadır. Ayrıca 4703 sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun gereğince İl Müdürlüğümüz bünyesinde Piyasa Gözetim ve Denetimi yapılmakta olup taze beton denetimi bakımından yaptırımlar uygulanmaktadır. Buna yönelik olarak ruhsatsız (kaçak) yapılara dökümü yapılan taze beton ve ayrıca kullanılan diğer malzemelerin denetimi yapılamadığından, ilimiz sınırları içerisinde bazı alanlarda fay hattı üzerinde yerleşim birimlerinin yer alması nedeniyle, olası bir deprem felaketinde can ve mal kaybı gibi telafisi mümkün olmayan problemlerin yaşanmaması adına, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik hükümleri doğrultusunda, hazır beton tesislerine iş yeri açma ve çalışma ruhsatı veren Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve ilgili İlçe Belediye Başkanlıklarınca ruhsatsız (kaçak) yapılaşmayı önleyebilmek adına ilgili mercilerden (Meclis, vb.) beton dökümünün denetlenmesine yönelik kararların alınarak, ruhsatsız (kaçak) yapılara beton dökülmemesine ilişkin gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir." denildiğini belirten Bodrum Belediyesi, yarımadada beton üretim ve döküm faaliyeti gösteren firmalara gönderdiği yazıda, “Bu doğrultuda Afet Riskine Karşı Alınacak Tedbirler ve Kaçak Yapılaşmayla Mücadele kapsamında, belediye sınırları içerisinde ruhsatsız (kaçak) yapılara beton dökülmemesinin önem arz etmekte olduğunu; aksi tespit edilmesi durumunda ilgili mevzuat kapsamında belediye tarafından gerekli yasal işlemler yapılacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Hibya Haber Ajansı

Buca Metrosu’nun yapımı sürüyor


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi kaynaklarıyla inşa edeceği, kent tarihinin en büyük raylı sistem yatırımı Üçyol - Buca metro hattının yapımı kapsamında tünel açma makinesi (TBM) önümüzdeki günlerde kazılara başlayacak. TBM’in faaliyete geçebilmesi ve General Asım Gündüz İstasyonu’nun inşa edilebilmesi için bazı güzergahlarda geçici yol düzenlemeleri yapılacak.
Buna göre, Buca istikametinden gelip (Eşrefpaşa Caddesi üzerinden) Karabağlar istikametine (Halide Edip Adıvar Caddesi) sola dönüş için kullanılan 526/5 sokak girişi geçici olarak kapatıldı. Buca yönünden gelip Karabağlar istikametine devam etmek isteyen sürücüler, 3 ay süreyle 500 metre ileride bulunan Yağhaneler Meydanı üzerindeki kavşaktan sola dönüş yaparak Eski İzmir Caddesi üzerinden Halide Edip Adıvar Caddesi’ne ulaşabilecek.
Hibya Haber Ajansı

sfasdd


sadXZz

Kaynak
Hibya Haber Ajansı

Günlük para girişi olan hisseler


Günlük para giriş ve çıkışları:

-Hissede para girişi ve yükseliş olumlu,

-Hissede para çıkışı ve düşüş olumsuz,

-Hissede yükseliş ve para çıkışı aynı anda oluyorsa, direnç noktalarından gelebilecek olası satışlara dikkat edilmesi gerektiği,

-Hissede düşüş varken, para girişi olduğunda ise desteğe yakın ve olumlu şekilde değerlendirilmektedir

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Garanti Bankası'nda denetçi seçimi


Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklama şöyle:

"Bankamız yönetim kurulunun 17.03.2023 tarihli toplantısında, Türk Ticaret Kanunu'nun 399. maddesi uyarınca, 2023 yılı hesap döneminin denetimini kapsayacak şekilde Güney Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş. (EY)'nin bağımsız  denetim kuruluşu olarak seçimine ve söz konusu seçimin yapılacak ilk genel kurul toplantısında ortaklarımızın onayına sunulmasına karar verilmiştir."

Hibya Haber Ajansı

Astor Enerji'de yeni iş ilişkisi


Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklamada, "Şirketimiz, bir yurtdışı firması ile 1.770.000.- EUR (BirmilyonyediyüzyetmişbinAvro - 36.886.092.- TL. OtuzaltımilyonsekizyüzseksenaltıbindoksanikiTürkLirası - TCMB Satış Kuru alınmıştır.) tutarında "Güç Transformatörü ve Dağıtım Transformatörü" sözleşmesi imzalanmıştır." bilgisi paylaşıldı.


Hibya Haber Ajansı

Mehmetçik, Malatya'da depremzedeler için yaşam destek faaliyetlerini sürdürüyor


MSB'den yapılan açıklamada, "Malatya’da görevli Mehmetçiklerimiz, yemek dağıtımı başta olmak üzere depremzede vatandaşlarımız için yaşam destek faaliyetlerine aralıksız devam ediyor. Asrın dayanışması." denildi.

Hibya Haber Ajansı

Bakan Özer: "Bizimki bu ülkenin evlatlarına adanmış bir emeğin, azmin öyküsü"


Bakan Özer, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bizimki bu ülkenin evlatlarına adanmış bir emeğin, azmin öyküsü. Bu bilinçle çalışarak okul öncesinde okullaşma oranlarını son bir yılda; 3 yaşta yüzde 9’dan yüzde 21’e, 4 yaşta yüzde 16’dan yüzde 42’ye, 5 yaşta yüzde 65’ten yüzde 99.9’a yükselttik." ifadelerine yer verdi. 

Hibya Haber Ajansı

Altun’dan Danimarka'da Kur'an-ı Kerim ve Türk bayrağına yapılan saldırıya tepki


Altun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Dinimize ve bayrağımıza yönelik menfur saldırının tekrarını şiddetle kınıyorum. Danimarkalı yetkililer, bu İslam düşmanı, yabancı düşmanı ve ırkçı eylemleri, ifade özgürlüğü kapsamında ele alamazlar. Bu kesinlikle kabul edilemez ve tehlikeli bir durumdur.

Maalesef bu tür olaylara Avrupa’nın genelinde alışır hale geldik. Bunlar resmen, bizi olumsuz bir şekilde resmetmek için Müslümanlardan ve Türk halkından sert tepki alabilmek amaçlı provokasyonlardır. Bizler bu oyunu oynamayacağız ama görmezden de gelmeyeceğiz.

Avrupa, nefret gruplarından kaynaklanan tehdidin arttığı gerçeğiyle yüzleşmelidir. Şiddet dolu tepkilere neden olmak için kutsal değerlerimizi ve sembollerimizi hedef almak ifade özgürlüğü olarak kabul edilemez. Bu yaklaşım hem Müslümanlar hem de genel olarak insanlık için tehlikelidir.

Nasıl ki biz, dünyadaki diğer toplulukların dini inançlarına azami düzeyde saygı duyuyor ve onların kutsal değerlerine ve sembollerine sahip çıkıyorsak aynısını Avrupalılardan bekleme hakkımız vardır. Bu sorunu gereğinden fazla uzun zamandır görmezden geliyorlar.

Şayet Avrupalı hükümetler ve sivil toplum kuruluşları, dinler ve kültürler arasında barışçıl bir diyalog kurulmasıyla ilgileniyorlarsa, bu terör eylemleriyle iş işten geçtikten sonra değil şimdi yüzleşmek için harekete geçmelidir. Bu provokatörlerin nefretlerini yaymasına izin veremezler.

Avrupa’da çok fazla sayıda siyasetçi ve kamusal isim ya bu nefret eylemlerini benimsiyor ya da görmezden geliyor. Aklıselim olan kişilerin, bu sorunun büyüdüğünü ve ciddi bir şekilde ele alınması gerektiğini anlaması lazım.

Nefretle mücadele etmek için elimizden geleni yapacağız ve Avrupalı yetkilileri, bununla ciddi bir şekilde savaşmak için kapsamlı bir plan geliştirmeye davet ediyoruz. Müslüman toplulukların kendilerini güvende ve korunmuş hissetmeleri için iş birliği yapmak ve yardım etmekten son derece mutluluk duyarız.

Bu düpedüz korkak şahısların terör eylemlerini bir kez daha kınıyorum. Aynı zamanda Danimarkalı mercileri de bu alçak provokatörlerden hesap sormaya davet ediyorum. Danimarkalı merciler çok geç olmadan, ilerde meydana gelebilecek hadiseleri önlemek adına her türlü tedbiri almalıdır.”

Hibya Haber Ajansı

Kılıçdaroğlu:


Kılıçdaroğlu, paylaştığı videoda şu ifadelere yer verdi:

“Deprem konutlarının hemen yapılması gerektiği konusunda hemfikirim. Yoksa insanımız dönmez, ardından da şehirlerimiz ölür. Çünkü insanı olmayan bir şehir yaşayamaz. Bu konuda çok netiz. Ama asıl izin vermeyeceğim şey Anayasa’ya aykırı olarak depremzedeye konut satılmasıdır. Anayasa’nın hem 57. hem de 125. maddesi çok açık ve çok net. ‘Devlet güvenli barınmadan sorumludur’ diyor. Bu kadar açık. Üstelik konut yapımında gereken 23 belgedeki 42 imzanın tamamı devlet makamlarına ait. Yani her aşamasında devlet vatandaşına bu konutun ya da iş yerinin güvenli olduğunu, depreme dayanıklı olduğunu taahhüt ediyor. Yasaya da kanuna da yönetmeliğe de uygun diyor. ‘Konutu, iş yerini alabilirsin’ diyor. Vatandaş ise tek bir yerde imza atıyor. Devletin bu taahhüdüne güvenerek tapuda konut ya da iş yerini alırken imzasını atıyor.

Dolayısıyla devlet, kanuna uygun şekilde barınanlara karşı sorumluluğunu yerine getirmediyse, tazmin etmek zorundadır. Vatandaş mahkemeye gitse zaten kazanacak. Dolayısıyla benim ücretsiz konut söylemim vaat değildir; yükümlülüktür, zorunluluktur, mecburiyettir ve biz bunu yapacağız. Öyle 20 yıl borçlandırma falan da olmayacak. Bu arada merak etmeyin para var sevgili halkım. Dünyayı harekete geçiririz. Çok hızlı bu parayı bulursunuz birkaç kararname çıkarırsınız yine bu parayı bulursunuz.

Pazartesi Meclis’e sunacağımız kanun teklifine bakarsanız orada görürsünüz. Vatandaş çok para verdi, hepsinden Allah razı olsun. Ama işte bitmeyen bir rant ve ihale sevdası var ki kendi bitmedi, insanımızı bitirdi. Şunun şurasında ne kaldı? Ben yapacağım, biz yapacağız. Bir imza ile halledeceğiz. Bu arada yıkılmış binalardaki kiracılar da mağdur. Onlar da zaman zaman şikayetlerini bana aktarıyor. Onları da düşünüyorum. Çaresi var, çözeceğiz. Hiç merak etmeyen mutlaka ama mutlaka çözeceğiz.”

Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

 

 

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.