Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2024-04-24 09:10:50

Piyasa gündemi

Küresel piyasalarda, İsrail-İran arasındaki gelişmeler, ABD bilançoları, ABD verileri ve Fed üyelerinin konuşmaları yakından izleniyor. Açıklanan şirket karları, hisse ve sektör bazlı ayrışmalara neden olabiliyor. Dün açıklanan ABD'de nisan ayı öncü imalat ve hizmetler PMI verileri beklentilerin altında kalarak, piyasayı tatmin etmedi. Bugün içinde ABD'de dayanıklı tüketim malları siparişleri açıklanacak. Fed üyelerinin de konuşmaları izlenebilir. Avrupa tarafında bugün için nisan ayı Almanya IFO iş ortamı güven endeksi verisinin açıklanması bekleniyor. Veri bazlı hareketlerin sınırlı kalması beklenebilir.

Yurt içinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak ziyareti dönüşü açıklamalarda bulundu. Hükümet olarak birinci önceliklerinin, enflasyonu düşürmek olduğunu ve bunun içinde tasarrufu kamu harcamalarında uygulamaya başlayacaklarını söyledi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek konuşmasında, ABD'de yatırımcıların Türkiye'ye ilgisinin büyük olduğunu, dezenflasyonla, yapısal reformlarla, mali disiplinle makroekonomik temelleri güçlendirdiklerini ve bunun çok ilgi çektiğini belirtti. Bugünkü veri takviminde, nisan ayına yönelik reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı verileri takip edilecek. Veri bazlı hareket beklenmiyor.

Açıklanacak önemli ekonomik veriler

• 10:00 TR Reel Kesim Güven Endeksi Önem: Orta

• 15:30 ABD Dayanıklı Tüketim Malları Siparişleri Önem: Yüksek

BIST-100 Strateji

Jeopolitik endişelerin yatışmasıyla haftaya yükselişle başlayan ancak gün içerisinde dalgalı bir seyirle birlikte kazanımlarını koruyamayan BIST-100 Endeksi pazartesi gününü %0,50 oranında değer kaybıyla 9.645 puandan tamamladı. Salı günü ise 23 Nisan nedeniyle yurt içi piyasalar işlem görmedi. Endekste kısa vadede 9.700 ve 9.750 seviyeleri ilk direnç noktaları olup, devamında tarihi zirvenin bulunduğu 9.849 seviyesini direnç olarak takip edeceğiz. Zirve üzerindeki kapanışlarda alımlar yeni bir ivme kazanabilir. Geri çekilmelerin etkisini sürdürmesi halinde ise 9.600 ve 9.550 seviyeleri kısa vadeli ilk güçlü destek noktalarıdır. Bu seviyeler altında 9.500 ve önceki zirve seviyesi olan 9.450 destek olarak önem kazanacaktır. BIST-100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

Önemli sektör şirket haberleri

ŞİŞE VE CAM / SISE 22.04.2024 14:28:37 (1) Şirketin 100% sahibi olduğu Sisecam UK'in, tahvil niteliğinde ihraç edilmesi planlanan borçlanma araçlarının, yurtdışında nitelikli yatırımcılara satışı konusunda, Citigroup Global Markets Limited, HSBC Bank plc, J.P. Morgan Securities plc ve Merrill Lynch International yetkilendirilmiştir. (2) Yönetim Kurulu tarafından, Sisecam UK’nin ihraç etmesi planlanan yeni tahvillere paralel olarak, Şirketin 2019 tarihli 2026 vadeli 700.000.000 ABD Doları (ana para) tutarındaki mevcut tahvillerinin borç yönetimi kapsamında ihraççı olan Şirket tarafından, uygun görülecek miktarda geri alım ihalesi yoluyla vadesinden önce kısmen veya tamamen itfa edilmesine karar verilmiştir. (Nötr)

ORGE ENERJİ / ORGE 22.04.2024 19:15:26 Şirket faaliyet alanlarının çeşitlendirilmesi çalışmaları çerçevesinde, 250.000 TL ödenmiş sermayesi içinde %99,96 iştirak payı ile bağlı ortaklık konumunda bulunan And İnşaat sermayesinin %0,04'üne isabet eden 100 adet pay Şirket tarafından nominal değer (1 Türk Lirası) üzerinden satın alınmış olup; Şirket, And İnşaat’ın tek pay sahibi konumuna ulaşmıştır. (Nötr)

Kaynak: Gedik Yatırım

  Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 borsakap.com Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.