Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2024-02-28 16:41:22

Siyasilerden 28 Şubat mesajı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ''28 Şubat 1997’de aziz milletimizin iradesine ve inancına el konulmuş, halkın kararı ve tercihleri gasp edilmiş, insan hakları ve demokrasi rafa kaldırılmıştır.'' diyerek ülkenin demokrasisi ve milli irade için adeta kara bir leke olarak hafızalarda yer edindiğinin altını çizdi.

Yılmaz mesajında, ''Başı ve sonu ne olursa olsun, önünde ve gerisinde kim durursa dursun bu millet hiçbir darbeye, darbeciye ve vesayete asla göz açtırmayacak, demokrasiye ve milli iradeye olan inancından asla taviz vermeyecektir. İnsan haklarına, demokrasiye ve millet egemenliğine yapılan bu saldırıyı asla unutmayacak ve unutturmayacağız.'' ifadelerini kullandı.

Hakların gasp edildiğini, bir neslin hayalleri ve umutları ile oynandığını dile getiren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, "28 Şubat post modern darbenin üzerinden tam 27 yıl geçti. Milletimiz o kara günlerde iradesine kastedenlere karşı dik duranlarla birlikte, darbecileri ve darbeci zihniyete alkış tutanları da asla unutmadı. "Bin yıl sürecek" denilen zulüm çoktan kayboldu fakat bin yıl geçse de 28 Şubat zihniyeti milletin hafızasında mahkum olmaya devam edecek!" ifadelerine yer verdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki de mesajında, "Bin yıl sürecek" diyerek demokrasiye, milletin iradesine darbe vurmaya çalışan vesayetçi zihniyeti, siyasi tarihimizin kara lekesi 28 Şubat'ı bin yıl geçse de unutmayacağız." diyerek şöyle devam etti:

"Aziz milletimizin iradesi ve ferasetiyle, cuntacılara hiçbir zaman geçit vermeyecek; demokrasi ve millî iradeye devlet - millet el ele vererek sahip çıkmaya devam edeceğiz."

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da, 28 Şubat darbesinin 27. yılında tüm darbeleri ve darbe girişimlerini kınayarak lanetledi. Tunç mesajında, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, son 22 yıldır vesayet odaklarıyla kararlılıkla mücadele ettik. Hukuk dışı uygulamalara son verdik ve bin yıl süreceği iddia edilen darbenin izlerini sildik. Yaşadığımız o karanlık günleri asla unutmadan ülkemizi kalkındırmaya, demokrasimizi geliştirmeye, temel hak ve özgürlükleri güçlendirmeye devam edeceğiz." dedi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin de yayımladığı mesajda şu ifadeleri kullandı:

"28 Şubat’ta yapılan tüm zulümler ve antidemokratik uygulamalar bu aziz milletin evlatlarının geleceğine vurulan prangalar olduğu gibi ülkemizin ikbal ışığını söndürme gayretlerinin mahsulüydü. Vatanımızın kalkınmasını, büyümesini ve ilerlemesini engellemeye çalışanların yaptıkları asla unutulmayacaktır."

Ticaret Bakanı Ömer Bolat da şu açıklamada bulundu:

"Bizler, o günlerde yaşanan zorlukları unutmuyor, geleceğimizi daha aydınlık kılmak için dersler çıkarıyoruz. 28 Şubat'ı sadece tarih kitaplarında kalan bir hatıra olarak değil, gelecek nesillere demokrasiye, hukuka ve milli iradeye sahip çıkmanın önemini anlatan bir dönüm noktası olarak görüyoruz."

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da 28 Şubat Postmodern Darbesi'nin sadece bir hak ihlali değil, değerlere de yapılmış bir ihanet olduğunu dile getirerek, ''Hamdolsun bugün Türkiye o bağnaz antidemokratik zihniyetin egemenliğinden kurtulmuştur.'' dedi.

Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 borsakap.com Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.