img

Yuan cinsi varlıklara ilgi artıyor


Çin Halk Bankası (PBOC) tarafından yayımlanan bir raporda, Çin’in finans piyasasının dışa açılmasıyla birlikte yuan cinsi varlıkların farklı ülkelerden yatırımcılar nezdindeki cazibesinin de giderek arttığı belirtildi.

Çin’in merkez bankası konumundaki PBOC’nin verileri, 2021 yılı sonu itibarıyla yabancı kişi ve kuruluşların sahip olduğu yuan cinsinden hisse senedi, tahvil, kredi ve mevduat gibi finansal varlıkların toplam tutarı, bir önceki yıla göre yüzde 20,5 artarak 10 trilyon 830 milyar yuana ulaştı.

Veriler, RMB ile yapılan sınır ötesi işlemlerin tutarının, yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,7 artışla 20 trilyon 320 milyar yuana çıktığını gösterdi.

Yılın ilk yarısında, sınır ötesi mal ticaretinde RMB’nin kullanım oranı geçen yılın aynı dönemine kıyasla 1,9 puan yükselerek yüzde 16,6’ya, sınır ötesi e-ticaret işlemlerinde kullanılan RMB tutarı ise yıllık bazda yüzde 20,7 artışla 431 milyar 700 milyon yuana ulaştı.

PBOC’nin raporunda, kesin olmayan verilere göre, şu ana kadar 80’in üzerinde merkez bankası veya finans kuruluşunun RMB’yi döviz rezervine dahil ettiği bilgisi de verildi.

Uluslararası Para Fonu tarafından açıklanan verilere göre, yılın ilk çeyreğinde RMB’nin küresel döviz rezervlerindeki payı yüzde 2,88’e yükseldi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.