img

Babacan: “Türkiye’de demokrasi mücadelesi veriyoruz”


Halka seslenen Babacan, partisinin hazırladığı eylem planlarını göstererek, “Seçimlerden sonra kurulacak hükümetin programını hazırlıyoruz. Bütün bakanların ev ödevlerini hazırlıyoruz. İktidara soruyorum. Böyle bir hazırlığınız var mı? Bu ülkenin sorunlarını nasıl çözeceksiniz? Bugüne kadar 16 tane eylem planı açıklamışız. Verdiğimiz her sözü yazılı veriyoruz. Ne yapacağımızı sıralayıp takvime bağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Enflasyon, hırsızlığın modern bir yöntemidir”

Babacan, enflasyona işaret ederek, “Sabit ücretle geçinmeye çalışan herkes çok haklı. ‘Yıl başında asgari ücrete zam vereceğiz, emekli maaşını artıracağız’ diyorlar. Kepçeyle aldıklarını kaşıkla verecekler. Enflasyonun kazananı parası olandır. Kaybeden; sabit gelirle geçinmeye çalışan işçidir, memurdur, emeklidir. Enflasyon, hırsızlığın modern bir yöntemidir.” diye konuştu.

“Maliyeti aşağı çek; fiyatlar nasıl düşüyor, gör”

Maliyet düştüğünde enflasyonun da düşeceğini söyleyen Babacan, “‘Fiyatı niye yükselttin’ diye esnafı, marketçiyi, pazarcı esnafını suçluyor. Gübrenin, yemin parasının yarısını devlet olarak karşılayacaksın; elektriği, mazotu çiftçiye ucuza sağlayacaksın ki maliyet düşsün. Maliyeti aşağı çek, fiyatlar nasıl düşüyor, gör.” dedi.

“123 doları kim aldı?”

Babacan, 200 liralık banknotu göstererek,  “200 lira 2009’da tedavüle çıktığında 134 dolar ediyordu. Bugün 11 dolar ediyor. 123 dolar kaybolmuş. Bu paranın içinden 123 doları kim aldı? Nereye gitti bu para? Bu paranın değeri niye düştü? Malatya cevabı biliyor: Kötü yönetim.” şeklinde konuştu.

“Bu mu ekonomi yönetimi?”

Akıllı telefonların temel ihtiyaç olduğunu belirten Babacan,  “Gençlere ‘Şikayet etme, çıkart bakayım telefonunu’ deniyor. Öyle diyen cevabını alıyor. Amerika’da asgari ücretle geçinen birisi 1 haftalık maaşıyla en iyisinden bir telefon alabiliyor. Türkiye’de bu süre 6 ay. Amerika’da 7 gün, Avrupa’da 8-9 gün, bizde 180 gün. Bu mu ekonomi yönetimi? ‘Ben ekonomistim, alanım ekonomi’ deyip ülkeyi içine düşürdüğü alanı görüyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

“Bir lider sağlam kadroların üzerinde yükselir”

Babacan, bir kişinin her şeyi bilemeyeceğini dile getirerek, “Ülkeyi yönetiyorsanız bilenlerle çalışmak zorundasınız. Bir lider ancak sağlam kadroların üzerinde yükselir. ‘Her şeyi ben yaptım, ben yapıyorum’ demeye başlarsan ülke de kaybeder sen de kaybedersin.” dedi.

“Bunların işi gücü laf üretmek”

Altı parti olarak bir araya gelerek 84 maddelik anayasa değişikliği önerilerini hazırladıklarını söyleyen Babacan, “Sayın Erdoğan, Sayın Bahçeli ‘yeni anayasa’ deyip duruyorlardı. İki yıldır ne koydular ortaya? Biz iş üretiyoruz. Bunların işi gücü laf üretmek.” diye konuştu.

“Hükümetin iyi yaptığı şeyleri devam ettireceğiz”

Babacan, “Hükümetin yaptığı bir miktar bir şeyler var, doğru” diyerek, “Sayısı az. İyi yaptığı şeyleri devam ettireceğiz. Yarım yaptıklarını tamamlarız. Yanlışlarını da çöpe atarız, doğrularını yaparız. Siyaha siyah, beyaza beyaz.” açıklamasında bulundu.

“Demokrasi mücadelesi veriyoruz”

Türkiye’de demokrasi mücadelesi verdiklerini kaydeden Babacan, “İnsan hak ve özgürlüklerinin doyasıya yaşandığı bir ülke hedefliyoruz. Eşit vatandaşlığın olduğu, her bir vatandaşın haklarını doyasıya yaşadığı bir ülke hedefliyoruz. Adaleti hep beraber sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

“Temel haklar pazarlık konusu yapılmaz”

Babacan, Türkiye’de Kürt sorunu olduğunu dile getirerek, “Pek çok kesimin farklı sorunları var. Bu sorunları aşmakta eşit vatandaşlık diyoruz. İnsanın anasından doğduğu için sahip olduğu hakkı devlet aynen tanımalı. Temel haklar pazarlık konusu yapılmaz. Devlet bunun kefili olur. Onu da biz gerçekleştireceğiz.” dedi.

Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.